top of page
Search

“Pie dabas krūts” – māksla, kas veicina sievietes pašpārliecinātību

Updated: Jun 18


Sievietes krūtis ir bijušas spēcīgs dabas simbols dažādās kultūrās un laikmetos. Šis simbolisms izpaužas mākslā, literatūrā, reliģijā un folklorā, atspoguļojot sievietes lomu kā dzīvības devēju, māti un aprūpētāju. Mūsdienu sabiedrībā krūtis joprojām saglabā savu simbolisko nozīmi, bet arī piedzīvo dažādas interpretācijas. No vienas puses, tās tiek komercializētas un izmantotas reklāmā, kas var radīt pretrunīgas sajūtas par sievietes ķermeni. No otras puses, kustības, kas atbalsta ķermeņa pozitīvismu un sieviešu spēku, uzsver krūšu dabisko skaistumu un to simbolisko lomu dzīvības uzturēšanā.


Mūzikas un mākslas festivāls Laba Daba šogad norisināsies jau 14. reizi, un kopš tā otrā pastāvēšanas gada viena no festivāla izcilākajām un pārsteidzošākajām aktivitātēm ir Krūšu atliešanas darbnīca. Šīs idejas autors ir tēlnieks Edgars Kvjatovskis. Būtiski, ka tā tika radīta speciāli Labai Dabai. Darbnīca ir iemantojusi nosaukumu “Pie dabas krūts”, kur sievietēm ir iespēja piedalīties ģipša krūšu atliešanas procesā. Tā ir unikāla, mākslinieciska un sociāla pieredze, kas veido nozīmīgu daļu no festivāla. 

Krūšu atliešanas darbnīca ir mākslas projekts, kuru vada profesionāli mākslinieki un skulptori. Procesa laikā dalībnieces tiek aicinātas pozēt, kamēr viņu krūtis tiek pārklātas ar speciālu ģipša maisījumu. Pēc tam, kad ģipsis ir sacietējis, tas tiek noņemts un veidota precīza krūšu forma. Šis process ir ne tikai tehniski interesants, bet arī dziļi personīgs, jo katra atliešanas forma ir unikāla un atspoguļo sievietes ķermeņa skaistumu un individualitāti. Darbnīca sniedz dalībniecēm iespēju apzināties savu ķermeni citādā veidā, kas bieži vien palīdz pārvarēt nepašpārliecinātību par savu ķermeni, kā arī sabiedrības uzliktos standartus un stereotipus par sievietes ķermeni.

Tagad jau katru festivāla gadu Knauf Latvia uz Ratniekiem piegādā aptuveni tonnu ģipša. Kopš pirmā darbnīcas pastāvēšanas gada ir atlietas apmēram 1000 krūtis, kas nu jau izdaiļo to īpašnieču mājas, dārzus un pat kafejnīcas. Citi atlējumi kļuvuši par dizaina interjera priekšmetiem – lampām, sienas rotājumiem, aksesuāru turētājiem u.c.

2018. gadā t/c Galerija Centrs norisinājās īpaša fotoizstāde – “Meklējam krūtis”. Ģipša krūšutēlu īpašniekus aicināja iesniegt fotogrāfijas un stāstus, kur ir iemūžinātas un aprakstītas krūšu šī brīža atrašanās vietas. 

Kāda festivāla apmeklētāja raksta:” Krūšu atlējums tika radīts tālajā 2013. gada vasarā. Sarežģītas loģistikas procesā, krūtis tika transportētas uz Rīgu. Te tās priecējušas gan Stabu ielas apartamentus, gan Dārzciema garāžu, gan Pārdaugavas saules apspīdēto rezidenci. Tad tās pazuda. Pateicoties šim konkursam tika meklētas. Cerības atrast nebija. Līdz vīrs ieminējās par slepeno pagrabu. Jā, tur tās bija - staltas, skaistas, vēljoprojām jaunas. Priecējušas Rīgas siltumtīkla puišus, kuriem vienīgajiem ir pagraba atslēga.”

Citai dāmai krūšu atlējums šobrīd kalpo par brīnišķīgu dārza dekoru pie puķu dobes: “Manām krūtīm īpaši vienkāršs stāsts, man šķiet. Es ļoti gribēju to izdarīt, bet biju diezgan nobijusies. Saņēmos! Krūtis gribēju atliet ar vienu domu - nākotnei, lai skatos un atceros, cik reiz tās bija skaistas. Tomēr sanāca pavisam citādāk. Vēlēdamās iepriecināt savu draugu, es viņam tās uzdāvināju, lai gozējas istabā pie sienas vai īpašā goda vietā. Tā sanāca, ka ilgu laiku tās bija kopmītnēs pie viņa, bet beidzot atrada savu īsto vietu - MĀJAS. Nu tās atrodas tieši pagalmā, kur visi tās var pamanīt, kā arī ir ļoti skaists dekors ziediem!”

Comments


bottom of page