top of page

ATBRĪVOŠANAS DIENA /LIBERATION DAY

Rokumentālā filma

Latvija / Norvēģija, 2016, 98’

Režisori: Uģis Olte un Mortens Traviks

Oriģinālvaloda: angļu, korejiešu

Subtitri: latviešu
 

Par pārsteigumu visai pasaulei, bijušās Dienvidslāvijas kulta grupa “Laibach” kļuva par pirmo ārzemju rokgrupu, kas koncertējusi izolētajā Ziemeļkorejā. Šis brīnums kļuva iespējams, pateicoties filmas režisora, sena grupas fana un aktīva kultūras diplomāta šķietami utopiskajām ambīcijām. Sastopoties ar stingru ideoloģiju un kultūru atšķirībām, “Laibach” mūziķiem caur cenzūras adatas aci jāizvelk savas dziesmas, lai izpildītu tās tādas auditorijas priekšā, kas vēl nekad nav dzirdējusi rokmūziku. Tikmēr uz robežas starp divām Korejām tiek uzstādīti propagan­das skaļruņi, ieskandinot kara draudus.

Pat 35 gadus pēc dibināšanas bijušās Dienvidslāvijas kulta grupa joprojām ir starptautiski atpazīstamākā mūziķu apvienība, kas nākusi no Austrumeiropas un Centrāleiropas komunisma valstīm. Izvei­dota Dienvidslāvijas vadoņa Tito nāves gadā un kļuvusi slavena laikā, kad sistēma sāka brukt, grupa “Laibach” konsekventi preto­jusies centieniem ielikt sevi noteikta žanra rāmjos – vai tas būtu “rock”, “pop”, “tehno” vai “industrial”. Pašpasludinātie dvēseļu inženieri paradoksālā veidā liek saviem klausītājiem domāt, dejot un maršēt pie vie­nas un tās pašas mūzikas.

www.laibach.org
 

Mortens Traviks ir norvēģu režisors un multimediju mākslinieks, kas daudzkārt šķērsojis dažādu mākslas žanru un valstu robežas. Guvis teātra režisora izglītību Krievijā un Zviedrijā, viņš savos projektos bieži apspēlē jēdzienus “pasaule kā skatuve” un “identitāte kā loma”. Mortena radošās izpausmes vienlaikus ir arī sociālpolitiskas akcijas. Viņa rīkotie skaistumkonkursi mīnu upuriem “Miss Landmine Angola” (2008) un “Miss Landmine Cambodia” (2009) guva plašu rezo­nansi visā pasaulē. Pretrunīgus viedokļus Rietumu sabiedrībā izraisījusi arī režisora ilggadējā sadarbība ar Ziemeļkorejas māksliniekiem un augsta ranga kultūras darbiniekiem.

www.traavik.info
 

Režisors Uģis Olte ir pieredzējis VFS Films veidoto TV raidījumu un montāžas režisors, trīs spēles īsfilmu au­tors. “Atbrīvošanas diena” ir viņa trešā dokumentālā filma. Arī iepriekšējā filma “Dubultie svešinieki” tika pirmizrādīta festivālā IDFA. Uģis veidojis vairākus godalgotus mūzikas video grupas «Instrumenti» dziesmām “Dont Hold Onto Me” un “King Of The Wild Things”, Lindas Leen jaunākajai dziesmai “Who Is In Charge”, kā arī režisējis dažādus TV projektus: ”Ziemeļu puse», LV jaunatklāšanas raidījumu “TE!” un “KARALISTE”, kā arī arhitektūras raidījumu “Adreses”.

Naktī no piektdienas uz sestdienu, pl. 00.30 Suņa skatuve.

bottom of page