top of page
Search

Sievietes krūtis ir bijušas spēcīgs dabas simbols dažādās kultūrās un laikmetos. Šis simbolisms izpaužas mākslā, literatūrā, reliģijā un folklorā, atspoguļojot sievietes lomu kā dzīvības devēju, māti un aprūpētāju. Mūsdienu sabiedrībā krūtis joprojām saglabā savu simbolisko nozīmi, bet arī piedzīvo dažādas interpretācijas. No vienas puses, tās tiek komercializētas un izmantotas reklāmā, kas var radīt pretrunīgas sajūtas par sievietes ķermeni. No otras puses, kustības, kas atbalsta ķermeņa pozitīvismu un sieviešu spēku, uzsver krūšu dabisko skaistumu un to simbolisko lomu dzīvības uzturēšanā.


Mūzikas un mākslas festivāls Laba Daba šogad norisināsies jau 14. reizi, un kopš tā otrā pastāvēšanas gada viena no festivāla izcilākajām un pārsteidzošākajām aktivitātēm ir Krūšu atliešanas darbnīca. Šīs idejas autors ir tēlnieks Edgars Kvjatovskis. Būtiski, ka tā tika radīta speciāli Labai Dabai. Darbnīca ir iemantojusi nosaukumu “Pie dabas krūts”, kur sievietēm ir iespēja piedalīties ģipša krūšu atliešanas procesā. Tā ir unikāla, mākslinieciska un sociāla pieredze, kas veido nozīmīgu daļu no festivāla. 

Krūšu atliešanas darbnīca ir mākslas projekts, kuru vada profesionāli mākslinieki un skulptori. Procesa laikā dalībnieces tiek aicinātas pozēt, kamēr viņu krūtis tiek pārklātas ar speciālu ģipša maisījumu. Pēc tam, kad ģipsis ir sacietējis, tas tiek noņemts un veidota precīza krūšu forma. Šis process ir ne tikai tehniski interesants, bet arī dziļi personīgs, jo katra atliešanas forma ir unikāla un atspoguļo sievietes ķermeņa skaistumu un individualitāti. Darbnīca sniedz dalībniecēm iespēju apzināties savu ķermeni citādā veidā, kas bieži vien palīdz pārvarēt nepašpārliecinātību par savu ķermeni, kā arī sabiedrības uzliktos standartus un stereotipus par sievietes ķermeni.

Tagad jau katru festivāla gadu Knauf Latvia uz Ratniekiem piegādā aptuveni tonnu ģipša. Kopš pirmā darbnīcas pastāvēšanas gada ir atlietas apmēram 1000 krūtis, kas nu jau izdaiļo to īpašnieču mājas, dārzus un pat kafejnīcas. Citi atlējumi kļuvuši par dizaina interjera priekšmetiem – lampām, sienas rotājumiem, aksesuāru turētājiem u.c.

2018. gadā t/c Galerija Centrs norisinājās īpaša fotoizstāde – “Meklējam krūtis”. Ģipša krūšutēlu īpašniekus aicināja iesniegt fotogrāfijas un stāstus, kur ir iemūžinātas un aprakstītas krūšu šī brīža atrašanās vietas. 

Kāda festivāla apmeklētāja raksta:” Krūšu atlējums tika radīts tālajā 2013. gada vasarā. Sarežģītas loģistikas procesā, krūtis tika transportētas uz Rīgu. Te tās priecējušas gan Stabu ielas apartamentus, gan Dārzciema garāžu, gan Pārdaugavas saules apspīdēto rezidenci. Tad tās pazuda. Pateicoties šim konkursam tika meklētas. Cerības atrast nebija. Līdz vīrs ieminējās par slepeno pagrabu. Jā, tur tās bija - staltas, skaistas, vēljoprojām jaunas. Priecējušas Rīgas siltumtīkla puišus, kuriem vienīgajiem ir pagraba atslēga.”

Citai dāmai krūšu atlējums šobrīd kalpo par brīnišķīgu dārza dekoru pie puķu dobes: “Manām krūtīm īpaši vienkāršs stāsts, man šķiet. Es ļoti gribēju to izdarīt, bet biju diezgan nobijusies. Saņēmos! Krūtis gribēju atliet ar vienu domu - nākotnei, lai skatos un atceros, cik reiz tās bija skaistas. Tomēr sanāca pavisam citādāk. Vēlēdamās iepriecināt savu draugu, es viņam tās uzdāvināju, lai gozējas istabā pie sienas vai īpašā goda vietā. Tā sanāca, ka ilgu laiku tās bija kopmītnēs pie viņa, bet beidzot atrada savu īsto vietu - MĀJAS. Nu tās atrodas tieši pagalmā, kur visi tās var pamanīt, kā arī ir ļoti skaists dekors ziediem!”

No 12. līdz 14. jūlijam notiekošais mūzikas un mākslas festivāls “Laba Daba” turpina kuplināt muzikālo programmu -  tā pilnveidojas ar kora, postfoka, folka, roka, perkusiju, joku, dzejas un mūzikas saspēles noskaņām.


Uz festivāla mūzikas skatuvēm papildus jau izziņotajiem māksliniekiem kāps arī postfolka apvienības “Jauno Jāņu orķestris” un “Zāle”,  turbofolka vienība “Oranžās brīvdienas”, perkusionisti “Zemedunn”, folkloras apvienība “Ogas”, rokgrupas “Krāsa”, “Lapsene” un “Vecās mājas”, Latvijas Universitātes koris “Dziedonis”, dzejas un mūzikas saspēles duets Marija Luīze Meļķe un Edgars Rubenis, kā arī  Ufo ar muzikālu stāvizrādi.

Jau ziņots, ka 2024.gada galvenie festivāla viesi būs “GusGus” no Islandes. Festivālā uzstāsies arī “Dzeltenie pastnieki”, “Laika suns”, “Jakob Noiman Band”, “Inokentijs Mārpls”, “Baložu pilni pagalmi”, Elizabete Balčus, “Voiceks Voiska”, “All Day Long”, “Nostra”, "Dīkstāve", “Depustūtes”, “Mungo’s Hi Fi” no Lielbritānijas, “Abeneko & The Positive Mind” no Tanzānijas, pakistāņu duets “Ashraf Sharif Khan & Viktor Marek” un “BaWN” no Ukrainas.


Programma tiks papildināta, gan ar skatuves mākslas, kino, amatniecības un plašu aktivitāšu programmu dažāda vecuma grupām. 

No 12. līdz 14. jūlijam notiekošais mūzikas un mākslas festivāls “Laba Daba” papildina ārvalstu viesu programmu un izziņo pasaules mūzikas māksliniekus - “Abeneko & The Positive Mind” no Tanzānijas, “Ashraf Sharif Khan & Viktor Marek” no Pakistānas, kā arī ukraiņu post-punk mūziķi BaWN.


BaWN

Ashraf Sharif Khan & Viktor Marek” ir duets, kuru bieži dēvē par dvīņiem mūzikā – tradicionālās cītaras skaņas un elektroniskās mūzikas ritmi saplūst jaudīgā, dejojamā kopumā, kurš nesen izdots ierakstā “Sufi Dub Brothers”. Viktors Mareks (Viktor Marek) dzimis Pakistānas lielākajā pilsētā Karači, taču nu jau dzīvo Vācijā, kur ir līdzīpašnieks mazam, bet ietekmīgam Hamburgas elektroniskās mūzikas klubam “Golden Pudel”. Reizēm ar pseidonīmu Sufistep, viņš savā mūzikā apvieno hip-hop, acid jazz un dub ietekmes. Savukārt Ašrafs Šarifs Hāns (Ashraf Sharif Khan) ir cītarists no Lahoras un viņa ģimenes vīrieši bijuši cītaras mūziķi vairākās paaudzēs. Tāpat kā viņa tēvs un vectēvs, arī Ašrafs ir poonch gharana cītarspēles tradīciju turpinātājs. Abu mākslinieku atšķirīgās mūzikas skatuves saplūst vienā, veidojot enerģisku elektronisku ritmu caurvītu, bet dienvidāzijas tradicionālajā mūzikā balstītu skaņas ceļojumu.Abeneko & The Positive Mind” ir Tanzānijas mūziķa, horeogrāfa un komponista Abeneko projekts, kurš savā mūzikā apvieno singeli, funk, afro beat un tradicionālās Swahili mūzikas skaņas. Apvienība daudz koncertējusi ne tikai Austrumāfrikā, bet arī Eiropā un ASV, klausītājus iepazīstinot ar Tanzānijas kultūru un skaņām. Aktuālais un pieredzes bagātais ukraiņu post-panka projekts BaWN festivālā ieradīsies un uzstāsies četru mūziķu sastāvā, un sniegs īpašu programmu tieši Labai Dabai.  BaWN pietiekmi depresīvi vārdi skarbi atgādina par dzīvi kara plosītā valstī, tomēr jaudīgais skanējums apliecina padošanās neiespējamību. Mūziķi radoši spēj sadarboties un iespēju robežās koncertē. BaWN muzikālās gaitas sākušās 2022. gadā, izdoti virkne ierakstu, kā arī radītas muzikālas kompozīcijas sadarbībā ar “Sudno”, Luna Rozza, “whitelope”, “laang”, “Apatia” un citiem.Mūzikas un mākslas festivāls “Laba Daba” norosināsies jau četrpadsmito reizi daudzus gadus nemainīgajā norises vietā – Latvijas Universitātes atpūtas kompleksā “Ratnieki” Līgatnes pagastā, taču šoreiz ierasto augusta sākumu nomainot ar jūlija vidu – no 12. līdz 14. jūlijam. Citu mākslinieku starpā festivālā uzstāsies arī Islandes elektroniskās mūzikas grandi “GusGus”, pašmāju avienības “Laika suns”, “Dzeltenie pastnieki”, “Oranžās brīvdienas”, “Baložu pilni pagalmi”, “Jakob Noiman Festival Band”, “Inokentijs Māpls” un daudzi citi. Programma tiks papildināta, gan ar skatuves mākslas, kino, amatniecības un plašu aktivitāšu programmu dažāda vecuma grupām. 

Biļetes uz festivālu pieejamas labadaba.lv un ticketshop.lv.

FESTIVĀLA JAUNUMI

bottom of page